Erasmus+ projekta “21.gs mūzikas apguve: pedagoģija, profesija, perspektīve” ietvaros, Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas trīs audzēkņi un 3 pedagogi pilnveidoja savas zināšanas vienā no skaistākajām un muzikālākajām pilsētām Eiropā -Austrijas galvaspilsētā, Vīnē. Šeit divas nedēļas no 2023.gada 20.martam līdz 31.martam audzēkņi ar pavadošo pedagogu vēroja stundas, meistarklases, apmeklēja dažādus instrumentālus un vokālus koncertus dažādās Vīnes mūzikas izglītības iestādēs, operu izrādes, muzejus, ka arī sniedza savu sagatavotu koncertu Vīnes mūzikas izglītības centrā „Freunde des Zentrums für Musikvermittlung“.
Savukārt, pārējiem 2 pedagogiem, bez mūziķu darba vērošanas, vēl bija iespēja redzēt visu Vīnes mūzikas kultūras centru: lielāko operas namu pasaulē Wiener Staatsoper, ka arī Vīnes Tautas operu (Volksoper Wien), apmeklēt Vīnes Mūzikas biedrības koncertzāles, tajā skaitā Musikverein Zelto zāli, Arnolda Šēnberga centru, Mocarta Māju, Vīnes klavieru galeriju, Mūzikas Namu, kur atrodas Vīnes filharmonijas muzejs, apmeklēt ne tikai operas izrādes, bet arī dažādus koncertus vienā no pasaulē lielākajām un slavenākajām mūzikas universitātēm -Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslas universitātē /Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.
Pirmajā vizītes dienā no paša rīta visai SBDMV Erasmus grupai bija orientēšanās un iepazīšanās sanāksme, kur tika apspriesta visa turpmāka programma visai nedēļai. Pēcpusdienā visai grupai bija organizēta ekskursija Vīnes Mūzikas biedrības koncertzāļu kompleksā. Šeit ir simfoniskā orķestra Vīnes filharmoniķi mājvieta un tradicionālā Vīnes Jaungada dienas koncerta (Neujahrskonzert der Wiener Philharmoniker) norises vieta. Ēka sastāv no vairākām zālēm, no kurām pazīstamākā ir 1744 sēdvietu ietilpīgā Zelta zāle, ir arī Brāmsa zāle (600 vietas), Stikla zāle jeb Lielā auditorija (380 vietas) un citas, mazākas zāles.
Otrajā vizītes dienā pedagogu grupa apmeklēja vijoļspēles studentu koncertu Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslas universitātē. Pēc tām sekoja ekskursija Mocarta mājā, kur dzīvoja izcilais komponists Volfgangs Amadejs Mocarts. Viņa dzīvoklis atradās otrajā stāvā un sastāvēja no virtuves, četrām istabām un divām mācību telpām. Šo māju sauc arī par Figaro namu, jo tieši šeit tapusi slavenā opera Figaro kāzas. Muzeja ekspozīcija veltīta izcilajam komponistam, viņa privātajai dzīvei un profesionālajai darbībai. Ir arī priekšmeti, kas saistīti ar viņa darbu iestudējumu: teātra kostīmi, mūzikas instrumenti, rokraksti un partitūras. Vakarā bija ekskursija Vīnes klavieru galerijā, kur var ne tikai nopirkt augstās kvalitātes klavieres, bet arī izmantot dažādus klavieru servisa pakalpojumus.
Trešajā dienā pedagogu grupa devās uz Arnolda Šēnberga centru, kur apmeklēja izstādi - Kompozīcija ar divpadsmit toņiem. Arnolds Šēnbergs - dzimis Vīnē, Austrijā, miris Losandželosā, bija ebreju izcelsmes austriešu - amerikāņu komponists, diriģents, mūzikas zinātnieks un gleznotājs-daiļkrāsotājs, muzikāla ekspresionisma virziena pārstāvis, atonālās mūzikas un 12 toņu kompozīcijas sistēmas izveidotājs (zināma tāpat kā dodekafonija vai seriāla tehnika). Šēnbergs bija viens no 20. gadsimta rietumu mūzikas īpaši ietekmīgajiem darboņiem. Izstādē varēja redzēt fotogrāfijas, gleznas, tekstus un vēsturiskus dokumentus, kas saistīti ar Šēnberga dzīvi un daiļradi. Izstāde skaidri parāda mūzikas procesus - divpadsmit toņu metodi var pētīt ar pamācošām animācijām attēlos un skaņā, jo var vienlaicīgi gan apskatīt nošu fragmentus, gan paklausīties skaņu ierakstus.
Vakarā pedagogi devās uz klavierspēles studentu koncertu Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslas universitātē.
Ceturtajā vizītes dienā no rīta pedagogu grupa apmeklēja Vīnes mūzikas izglītības centru Freunde des Zentrums für Musikvermittlung, kur SBDMV audzēkņi apmēklēja stundas un gatavojās koncertam.
Pēcpusdienā sekoja ekskursija Mūzikas namā- neparastā skaņu muzejā. Tas atrodas šīs ēkas 4 stāvos: pirmajā stāvā atrodas Vīnes filharmonijas orķestra muzejs, otrajā stāvā izvietoti interaktīvi objekti, kas ļauj eksperimentēt ar skaņu – Sonosfēra; trešais stāvs atvēlēts Vīnes komponistiem- Haidnam, Šūbertam, Mocartam, Štrausam, fon Vēbernam u.c., un, ceturtajā stāvā atrodas zāle Nākotnes skaņas un dāvanu veikals. Muzejā ir daudz jautru interaktīvu un multimediju izstāžu Apziņas mežs, šeit var veikt skaņas eksperimentus, diriģēt Vīnes filharmonisko orķestri un pat ierakstīt kompaktdisku ar savu mūziku.
Vakaras programmā bija ievērojāma austriešu basbaritona, balss skolotāja un operdziedātāja Floriana Bošsa vokālā meistarklase Šēnbrunnas pils teātrī.
Piektajā vizītes dienā pedagogu grupa devās uz ekskursiju operas namā Wiener Staatsoper. Vīnes Valsts opera- ir arhitektūras piemineklis, tā izceļas ar sarežģītu ārējo dekoru un bagātīgu iekšējo apdari. Vīnes Valsts opera ir lielākais operteātris Austrijā, mūzikas kultūras centrs, viens no ievērojamākajiem operteātriem pasaulē, dibināts 17. gadsimta vidū. Sākotnējais nosaukums — Vīnes galma opera Wiener Hofoper. Netālu no galvenajām kāpnēm redzamas mazas statujas, kas simbolizē septiņus mākslas veidus: arhitektūru, tēlniecību, dzeju, deju, mūziku, drāmu un glezniecību. Vīnes operā dzied visslavenākie operas dziedātāji visā pasaulē.
Vakarā pedagogi varēja tikt uz dažādām operas izrādēm- gan Vīnes Valsts operā (Wiener Staatsoper), gan Vīnes Tautas operā (Volksoper Wien). Ļoti patika un iedvesmoja V.A.Mocarta operas izrāde Figaro kāzas ar brīnišķīgu dziedātāju sastāvu un izcilām dekorācijām.
Šī Erasmus projekta ietvaros mums bija brīnišķīgā iespēja dzirdēt augstā līmeņa profesionālo muzicēšanu, apgūt jaunumus profesionālajā jomā, baudīt mākslu, arhitektūru, mūziku un visu, ko piedāvā šī apbrīnojamā pilsēta -Vīne.
“Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas Erasmus+ programmas profesionālās izglītības sektora projektu “21.gs mūzikas apguve: pedagoģija, profesija, perspektīve” (2021-1-LV01-KA122-VET-000017883) līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo tikai tās autora viedokli, un Eiropas Komisijas atbalsts šīs publikācijas tapšanai nav uzskatāms par tās satura apstiprinājumu, un Komisija nekādā veidā neuzņemas atbildību par šeit ietvertās informācijas tālāku izmantošanu”.
Informāciju sagatavoja:
vokālās nodaļas pedagogi Jevgenijs un Olga Salnas